Abdülmecid

25 Nisan 1823 günü doğan Osmanlı padişahı, I. Abdülmecid, II. Mahmud’tan sonra tahta çıkan padişahlardandır. 110. İslam Halifesi olarak bilinen Osmanlı padişahı, döneminin 31. sultanıdır. Tanzimat Fermanı’nı ilan etmesiyle bilinmektedir. Çocukları en çok padişahlık yapan sultan olarak da bilinir. I. Abdülmecid’inse babası gibi tüberküloza yakalandığı bilinmektedir. Oldukça genç bir yaşta ölen Sultan Abdülmecid, 38 yaşında ölmüştür.

Batı kültürüyle yetiştirilmiştir ve ayrıca çok iyi bir şekilde de Fransızca konuşmaktadır. Yenilik yanlısı olan padişah babasının izinden gitmiştir. Tahta çıkışı ise babasının vefatıyla gerçekleşmiştir. Hüküm sürdüğü süre ise 2 Temmuz 1839 ve 26 Haziran 1861 yıllarını içermektedir.

Hüküm sürdüğü dönemde İrlandalı doktir ziyaretçisinin o dönem süregelen kıtlığa kurban gitmesi üzerine, o ülkeye yaptığı yardım hala anılmaktadır. Çağdaş bir yönetim anlayışı güden Sultan Abdülmecid, çeşitli toplulukları eşitlik çerçevesinde Osmanlılık düşüncesiyle birleştirmek istemiştir. Bu dönemde ulusçuluk damarları kabaran gayrimüslimler de bir tür uyanış içerisindelerdir. Bu durum seslerini yükselten gayrimüslimler için Islahat Fermanı’nı getirmiştir. Bu fermanla birlikte, azınlıklara çeşitli haklar getirilmiştir. Siyasi buhranların atlatılması üzerine Abdülmecid’in ıslahat hareketleri de devam etmiştir.

Devletin dışardan borç aldığı ilk dönem de Abdülmecid döneminde gerçekleşmiştir. Kırım Savaşı sırasında bu borç alma durumu ortaya çıkmıştır. Bu borçlanmalarsa birbirini izlemiştir. Sarraflardan alınan borçlarla birlikte bu tutar, 80 milyon lirayı aşmıştır. Durumu eleştiren Mehmet Emin Paşa ise azledilmiştir. Sultan Abdülmecid döneminde alınan borçlarla saray ve köşkler de yapılmıştır. Bunlar; Dolmabahçe Sarayı, Beykoz Kasrı, Küçüksu Kasrı, Teşvikiye Camii, Galata Köprüsü, Mecidiye Camii ve Bezmialem Valide Sultan Gureba Hastanesi’dir. İstanbul’daki Mecidiyeköy de yine adını buradan almıştır. I. Abdülmecid ise hayata gözlerini 26 Haziran 1861 tarihinde yummuştur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir