Aziz Nesin

Türk edebiyatına katkılarıyla bilinen Aziz Nesin, 20 Aralık 1915’te dünyaya gelmiştir. Heybeliada, İstanbul’da dünyaya gelen edebiyatçı mizah başta olmak üzere kısa öykü, tiyatro ve şiir dallarında birçok eser vermiştir. Asıl adının Mehmet Nusret Nesin olduğu bilinmektedir. UNESCO’nun araştırma verilerine göre, Index Translationum dünya çeviri bibliyografyasına göre, Aziz Nesin’in Türkçe eser veren yazarlar arasında birkaç ünlü Türk edebiyatçısından sonra eserleri yabancı dillere çevrilen yazarlar arasında, dördüncü sırada yer aldığı bilinmektedir. Kendinden önce listede yer alan yazarlar; Orhan Pamuk, Yaşar Kemal ve Nazım Hikmet’tir.

Aziz Nesin’in Edebiyata Atılması

Okul yıllarında Aziz Nesin, babasının isteği üzerine hafız olması için mahalle mektebine yerleştirilir. Eğitim yıllarında Ali Galip ile tanışan Aziz Nesin’in hayatında bu isim oldukça etkilidir. Hayatında oldukça önemli bir yere sahip olan Ali Galip’e, Galip Amca demektedir. Liseyi Darüşşafaka Lisesi ve Kuleli Askeri Lisesi’nde tamamlamıştır. Daha sonra 1937’de Harp Okulu’nu bitiren ünlü edebiyatçı teğmen olmuştur. Askeri Fen Okulu’nu da bitiren ünlü edebiyatçının bir yandan da Güzel Sanatlar Akademisi’nde Süsleme Bölümü okuduğu bilinmektedir. Bir süre orduda görev yapmıştır. Daha sonra ordudaki görevi sırasında yaralanmıştır. Orduda çeşitli görevlerde yer alan Aziz Nesin Zonguldak’ta görevlendirildiği sıralarda üsteğmenken görevini kötüye kullandığı gerekçesiyle birlikte askerlikten uzaklaştırılmıştır.

Askerden uzaklaştırılmasının ardından çeşitli küçük işlerle uğraştıktan sonra 1945 yılında, Yedigün dergisine girmiştir. Okul yılları sırasında da Vedia Nesin imzasıyla aşk şiirleri yayımladığı bilinmektedir. 1944 yılında da yine Aziz Nesin takma adıyla Millet dergisinde hikayeler yayımlamıştır. Tan gazetesinde artık mizahi yönü daha etkin bir şekilde ortaya çıkmaya başlamıştır. Daha sonraları Aziz Nesin; Rıfat Ilgaz ve Sabahattin Ali gibi ünlü ve bilinen edebiyatçılar ve Mim Uykusuz adlı karikatürist ile birleşerek Markopaşa adlı dergiyi çıkarırlar. Biraz politik ve biraz da mizah barındıran eserleri okuyucunun onu sevmesinde oldukça etkili olmuştur. Yazdıklarından ötürü ise birçok kez tutuklanmış ve hapis cezasına çarptırılmıştır. Baskılara rağmense vazgeçmeden yoluna devam etmiştir Ayrıca Madımak Katliamı’ndan da sağ kurtulduğu bilinmektedir.

Aziz Nesin’in Önemli Eserleri

Film Hamdi, İt Kuyruğu, Bay Düdük, Rıfay Bey Neden Kaşınıyor, Ah Biz Eşekler, Nah Kalkınırız, Kadın Olan Erkek, Erkek Sabahat, Gol Kralı, Saçkıran, Zübük, Şimdiki Çocuklar Harika, Tatlı Betüş, Yaşar Ne Yaşamaz, Surname, Tek Yol.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir