Bergüzar Korel

Uzun zamandır yıldızı parlayan ve ışığı sönmeden televizyon ekranlarında izlediğimiz Bergüzar Korel, 27 Ağustos 1982 günü dünyaya gelmiştir. İstanbul’da dünyaya gelen Türk oyuncu, dizi oyunculuğunun ve sinema oyunculuğunun yanı sıra sunuculuk da yapmıştır. Aynı zamanda şarkıcılık yaptığı da bilinmektedir. Yer aldığı son yapım olan Vatanım Sensin’de Azize karakterine hayat veren oyuncu, aynı zamanda eşi olan Halit Ergenç, Selma Ergenç, Onur Saylak gibi tanınan isimlerle birlikte başrolde yer almaktadır. Bundan önce yine eşi Halit Ergenç ile yer aldığı Binbir Gece dizisi ile ekranların sevilen oyuncularından birisi haline gelmiştir.

Bergüzar Korel Eğitimi

İlk öğretimi Nilüfer Hatun İlköğretim Okulunda tamamladığı bilinen Bergüzar Korel’in, orta öğrenimini de Yıldız Koleji’nde tamamladığı biliniyor. Daha sonra Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümünü tamamlamıştır.

Tom Hanks ve Nicole Kidman gibi ünlü oyuncuların koçluğunu yapan Susan Baston ile de çalıştığı bilinmektedir.

Bergüzar Korel Kariyeri

Kariyerinin başlangıcı 1998 yılında Kırık Hayatlar’da aldığı rol ile olmuştur. Daha sonra 2005 yılında Kurtlar Vadisi: Irak filminde Leyla karakterini canlandırmıştır. Babasının rahatsızlandığı bir dönemde gelen rol teklifini il başta reddetse de daha sonra annesinin ikna etmesi üzerine rolü kabul etmiştir. Leyla karakterinin zorluğunun Arapça konuşması ve filmin canlı çekilmesi olduğu bilinse de başarılı bir oyunculuk sergilemiştir. Asıl çıkışını ise kuşkusuz Binbir Gece adlı televizyon dizisi ile yapmıştır. Bu dizide Şehrazat rolüyle dikkatleri üzerine çekmiştir. Bergüzar Korel, bu dizi sayesinde Altın Kelebek En Başarılı Kadın Oyuncu Ödülü’nün de sahibi olmuştur.

Çeşitli sosyal sorumluluk projelerinde de yer alan oyuncu, TEGV ve Yapıkredi işbirliği ile gerçekleşen Okuyorum Oynuyorum adlı projeye destek vermiştir.

Bergüzar Korel Yer Aldığı Yapımlar

Sinema Yapımları: Aşk Geliyorum Demez, Kurtlar Vadisi Irak, Şen Olasın Ürgüp

Televizyon Yapımları: Karadayı, Muhteşem Yüzyıl, Bitmeyen Şarkı, Binbir Gece, Zeytin Dal, Cemalim, Kırık Hayatlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir