Celile Toyon

Sesiyle kendisini duyurmuş sanatçılardandır Celile Toyon… Kalp acıtan ve aynı zamanda büyüleyen bir tona sahiptir sesi. Birçok tiyatro oyununda yer almış ve 1962’de amatör olarak başladığı tiyatro ve oyunculuk hayatında oldukça önemli yerlere gelmiştir. Son zamanlarda yer aldığı bir diğer önemli yapımsa Vatanım Sensin adlı dizidir. Vatanım Sensin ile dikkatleri üzerinde toplayan oyunculardan bir tanesidir. Celile Toyon 3 Ekim 1944 İstanbul doğumludur.

Celile Toyon Eğitim Yılları

Eğitim yıllarının son demleri Harbiye Özel Sanat Okulu ve İstanbul Konservatuaru Tiyatro bölümünde geçmiştir. Bu okullardan mezun olan oyuncu daha sonra amatör olarak tiyatroculuk yapamaya başlamıştır. Birçok bilinen tiyatroda sahneye çıkmıştır. Bu tiyatrolar: AST, Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatrosu, Arena Tiyatrosu, Dostlar Tiyatrosu ve Dormen Tiyatrosu’dur.

Celile Toyun Kariyeri ve Hayatı

Ünlü tiyatrolarda yer alan oyuncunun kariyeri ve hayatı bir dönem sekteye uğramıştır. 12 Eylül 1980 Askeri Darbesi zamanında 1402’lik olarak adledilmesi üzerine İstanbul Şehir Tiyatrosu’ndan atılmıştır. Daha sonra danıştay kararı ile geri dönmesi sağlanmıştır. Bugün hala İstanbul Şehir Tiyatrosu kadrosunda yer almaktadır. Celile Toyon’un aynı zamanda Deniz Gezmiş Enstitüsü yapımı olan 68 Kuşapı Belgeseli’ni seslendirdiği de kendisi hakkında yer alan bilgiler arasındadır. Kendisinden söz ettirdiği ve ilgi gördüğü yapımsa Vatanım Sensin adlı dizidir. Bu dizide Hasibe adlı karaktere hayat vermektedir.

Celile Toyun’un Yer Aldığı Bazı Yapımlar

Tiyatro: Leyla’nın Evi, İyi Geceler anne, II. Richard: W.S., Hepsi Oğlumdu, oyunlarla Yaşayanlar, Aile Şerefi, Alis Harikalar Diyarında, Miras, Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım, Sarıpınar 1914, Müfettiş, Kuyruklu Yıldız Altında Bir izdivaç.

Sinema: İbo ile Güllüşah, Adak, Kaçak, Mine, Tutku, Çınar Ağacı

Dizi: Üç İstanbul, Kalbim Ege’de Kaldı ve Vatanım Sensin’dir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir