Cemal Süreya

Ülkemizin en iyi Türk şairlerinden bir tanesi olan Cemal Süreya, 1931 yılında, Tunceli’de doğmuştur. Birçok ünlü eserde imzası bulunan Türk şair ve yazar olan Cemal Süreya’nın gerçek ismi Cemalettin Seber’dir. İkinci Yeni Hareketi’nin sesi en çok duyulan isimlerinden bir tanesidir. İsim demişken, ismiyle ilgili de oldukça enteresan bir durum söz konusudur. Normalde soyadı olan ‘Süreya’ iki ‘y’ harfi ile olan ‘Süreyya’ iken bir iddia sonucu soyadından diğer y harfini kaldırmıştır. Adeta aşkın şairi olarak tanımlanan bir edebi dili vardır şairin. Dizeleriyle bugün dahi genç aşıkların ezberlerinde yer edinem şiirleri mevcuttur.

Babasının ismi Hüseyin, annesinin ismi ise Gülbeyaz’dır. Eğitim hayatı Erzincan da başlayan Süreya’nın Dersim İsyanı sonrasında sürgünü söz konusudur. Bu yüzden eğitimine Bilecik’te devam eder. Haydarpaşa Lisesi ve Ankafa Üniversitesi Siyasi Bilgiler Fakültesi onun eğitim hayatının devamını oluşturur. Maliye ve İktisat bölümünü bitiren yazar/şair, Maliye Bakanlığı’nda ve çeşitli kurumlarda görev almıştır. 2000’e doğru gibi yayın organlarında da eserlerini görebilmek mümkündür.

Cumhuriyet dönemi şairi olarak bilinen Cemal Süreya, sanat yönetmenliği de yapmıştır. Aynı zamanda 1959 Yeditepe Şiir Armağanı, 1966 Türk Dil Kurumu Şiir Ödülü ve 1988 Behçet Necatigil Şiir Ödülü sahibidir. Bu ödüllerde payı olan şiirler: Üvercinka, Göçebe, Sıcak Nal ve Güz Bitiği’dir. Geleneğe karşı olan şair buna rağmen geleneği şiirlerinde en iyi kullananlardandır. Kendine has bir yöntemi ve çizgisi vardır. Zengin bir birikim sahibi olan şair; çarpıcı, yoğun, duyarlı ve diri imgeleri benimsemiştir. Bu imgelere dair en iyi örnekleri vermiştir. Ünlü yazar ve şair Cemal Süreya, köşe yazarlığı da yapmıştır. Aynı zamanda çocuk edebiyatına da oldukça güzel katkıları olmuştur. Hayata gözlerini yumruğu tarihse, 9 Ocak 1990’dır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir