Halit Ergenç

Önce Binbir Gece, daha sonra Muhteşem Yüzyıl dizisiyle ekranların adeta aranan yıldızları arasında yer alan Halit Ergenç, 30 Nisan 1970 doğumludur. İstanbul’da dünyaya gelen Halit Ergenç, televizyon ve sinema yapımlarının yanı sıra tiyatro ile de ilgilenmiştir. Oyunculuk anlamında sahnelerin tozunu attıran oyuncunun yer aldığı son yapım KanalD ekranlarında yayınlanan Vatanım Sensin’dir. Vatanım Sensin’de, Cevdet Paşa karakterine hayat vermektedir. Ünlü oyuncu Bergüzal Korel’in de eşidir. Altın Kelebek En İyi Erkek Oyuncu Ödülü sahibidir.

Halit Ergenç Eğitim Yılları

Halit Ergenç’in eğitimini Beşiktaş Atatürk Lisesi’nde tamamladığı ve daha sonra 1989’da 2. Senesine kadar İTÜ’de Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri okuduğu bilinmektedir. Daha sonra bu bölümden ve okuldan ayrılan oyuncu, Mimar Sinan Üniversitesinde, Opera ve Müzikal Tiyatro Oyunculuğu bölümlerini bitirmiştir.

Halit Ergenç’in Kariyeri

Halit Ergenç, kariyerinde müzikal ve opera çalışmalarını da bulundurmuştur. Çeşitli bale çalışmalarında da yer alan oyuncunun tiyatro çalışmalarında, Bugün Git Yarın Gel, Popcorn, Arapsaçı, Sevgilime Göz Kulak Ol oyunlarıyla da kariyerini sürdürdüğü bilinmektedir. Müzikal, opera ve bale alanındaki çalışmaları ise şunlardır: The Adventures of ZAK-Kate, Kral ve Ben, Tatlı Charity, Evita, Hayalet ve Ötekiler, Beni Seviyor, Şarkılar Susarsa’dır.

Bunlarla sınırlı kalmayan Halit Ergenç, beyaz perdede de kendini göstermiş ve yine televizyon ekranlarında da sıklıkla karşımıza çıkmaya başlamıştır. Özellikle Zerda, Aliye ve başarılı dizi yapımlarıyla kendi başarısını göstermiştir.

Halit Ergenç’in Yer Aldığı Televizyon ve Sinema Yapımları

Sinema yapımları: Ölümün El Yazısı, Okul, The Net 2.0, Babam vee Oğlum, Tramvay, İlk Aşk, Devrim Arabaları, Acı Aşk, Dersimiz Atatürk, Misafir, Ali ve Nino, İstanbul Kırmızı.

Televizyon yapımları: Tatlı Kaçıklar, Kara Melek, Böyle mi Olacaktı, Gurbetçiler, Ölümün El Yazısı, Hiç Yoktan Aşk, Dedem-Gofret ve Ben, Kumsaldaki İzler, Zeybek Ateşi, Azad, Zerda, Baba, Esir Şehrin İnsanları, Okul, Aliye, Binbir Gece, Muhteşem Yüzyıl, Vatanım Sensin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir