I. Abdülhamid – Osmanlı Padişahları

Osmanlı dönemi padişahlarının 27.si olan I. Abdülhamid’in III. Mustafa’dan sonra tahtta gördüğümüz isimdir. Aynı zamanda 106. İslam halifesi olarak da biliniyor. Babası III. Ahmed, annesi ise Rabi’a Sermi Sultan’dır. 20 Mart 1725 yılında İstanbul’da doğan padişahın tahta çıkış tarihi 21 Ocak 1774’tür. III. Mustafa’dan sonra tahta çıkan padişah, aynı zamanda III. Mustafa’nın da kardeşidir. Saltanatının son bulduğu tarih 7 Nisan 1789 olarak bilinmektedir. Hatrı sayılır bir süre tahtta kalan Osmanlı padişahı, çeşitli ıslahatlarla devleti yukarıya taşımak istemiştir. Bunlar askeri ve siyasi alanlardaki yeniliklerdir. İstanbul Teknik Üniversitesi’nin bugün bulunmasında rolü bulunmaktadır.

  1. Abdülhamid Yeniçeri ocağı ve donanmaya da çeşitli yenilikler getirmiş ve geliştirmiştir. Gereksiz yere para alanların tespiti için çalışmalar yapmıştır. Bu görevle ilgilenen paşa hakkında ise çeşitli şikayetler de meydana gelmiştir. Yaptığı olumlu çalışmaları baltalanarak ve kötülenerek paşanın idamına sebep olunmuştur. İstanbul yangınında katıldığı itfaiye çalışmaları da halkın beğenisini kazanmasında yardımcı olmuştur.

Birçok başarısızlığının bulunmasına rağmen, iyi bir padişah olarak anılmaktaydı. İyi niyeti onun sevilmesini sağlayan durumlardandır. Merhametli ve şefkatli bir kişiliğe sahip olduğu bilinmektedir. Halkın dertlerine de kulak veren I. Abdülhamid, değişik semtlerde de ziyaretler gerçekleştirmiştir. Yeni okulların açılması da bu dönemde gerçekleştirilmiştir. Küçük Kaynarca Antlaşması ile beraber birçok toprak kaybı meydana gelmiştir. Toprak kayıplarının ard arda gelmesi ve çeşitli katliamlar I. Abdülhamid’in sağlığını kötü bir şekilde etkilemiştir. Padişahın kulağına ulaşan haberler felç olmasına sebep olmuştur. Felç geçiren padişah bütün bunlara rağmen ölene kadar devleti yönetmeye devam etmiştir. Mimari alanlarda da birçok çalışması olmuştur. Ölümü ise 24 Temmuz 1782 tarihinde gerçekleşmiştir. Bu kerede ve ölüme götüren şeyse Özi Kalesi’nde meydana gelen katliamlardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir