III. Osman – Osmanlı Padişahları

Osmanlı padişahlarının 25.si ve İslam halifelerinin 104.sü olan III. Osman, II. Mustafa’nın oğlu olarak bilinmektedir. Aynı zamanda I. Mahmud’un da kardeşi olan III. Mustafa’nın annesi kökeni bilinmeyen Şehsuvar Sultan’dır. Oldukça kısa bir hükümdarlık süren Osmanlı padişahı, 1754 ve 1757 yılları arasında tahtta kalmıştır.

III. Osman Şehzadelik Dönemi ve Tahta Çıkışı

III. Osman daha dört yaşlarındayken babası tahttan indirilmiştir. Babasının ölümünden sonra artık sancaklarda yetiştirilmeyen şehzadeler, saraylarda yetiştiliyordu. Edirne’den İstanbul’a getirilen III. Osman burada oldukça iyi bir eğitim görmüştür. Topkapı Sarayı’nda Şehzadegan Dairesi’nde 51 yıl kapalı kalmıştır.

Yumuşak başlı olmasına karşın çabuk sinirlendiği ve hareketlerinin de asabi olduğu bilinmektedir. Yalandan ve rüşvetten nefret ettiği de bilinenler arasında yer almaktadır. Abisi I. Mahmud’dan sonra tahta çıkmıştır.

III. Osman Hüküm Sürdüğü Yıllar

III. Osman’ın hüküm sürdüğü yıllar boyunca oldukça huzurlu bir dönem söz konusu olmuştur. Hem dışarıyla hem de içeriyle barış içerisinde geçen bir 3 yıl olmuştur. Müziği sevmemesi üzerine saraydan bazı cariyeleri kovmuştur. Aynı zamanda kadınlara da iltifat etmeyi sevmediği ve cariyelerin kendisini fark etmesini ve yolundan çekilmesini istediği için demir ökçelerle sarayda gezdiği bilinmektedir. Vefat etmesiyle birlikte saltanatı da son bulmuştur. Vefat tarihi 30 Ekim 1757 ve sebebi ise şirpençe denilen hastalıktır.

III. Osman Döneminde Yapılan Eserlerden Bazıları

Birçok Osmanlı padişahı gibi III. Osman da mimari alanda çalışmalar sürdürmüştür. Özellikle İstanbul’da I. Mahmud döneminde yapılmaya başlanmış olan Nuruosmaniye Camii’nin tamamlanmasını sağlamıştır. Üsküdar’da da yine İhsaniye Camii ve İhsaniye Mescidi’ni yaptırmıştır. Caminin yanına medrese, imaret, kütüphane, sebil ve çeşme gibi yine birçok mimari yapının yapılmasını sağlamıştır. Bunların masraflarının karşılanması için de vakıflar tesis ettirmiştir. Midilli Adası’nda bir kale, Babıali inşası ve ilk deniz feneri olan Ahırkapı Feneri de, III. Osman döneminde yapılmıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir