Nazım Hikmet – Nazım Hikmet Ran

Memleket şairi de olarak bilinen Nazım Hikmet kimdir? 15 Ocak 1902’de dünyaya gelen Nazım Hikmet Ran, Selanik doğumludur. 3 Haziran 1963 yılında hayata veda eden ünlü şair, romancı anı yazarı ve romancı olarak da bilinmektedir. Romantik komünist veya romantik devrimci lakaplarıyla tanınan ünlü yazar, siyasi düşünceleri yüzünden defalarca tutuklanmıştır. Yetişkin yaşamının büyük bir bölümünüyse hapishanede geçirmiştir. Aynı zamanda sürgüne de gönderilmiştir. Şiirleri sadece ulusal bir başarı değil, birçok dilde çevrilerek, eserleri birçok ödülün sahibi olmuştur. Çağdaş Türk şiirinin en önemli isimlerinden olan Nazım Hikmet, 20. Yüzyılında en çok göz önünde olan başarılı şairleri arasındadır.

Tam adıyla Nazım Hikmet Ran, siyasi düşünceleri yüzünden men edildiği zamanlarda çeşitli takma adlar kullanmıştır. Bu adlar; Orhan Selim, Ahmet Oğuz, Ercüment Er ve Mümtaz Osman gibi isimlerdir. Ayrıca serbest nazımın da ilk uygulayıcısı olarak bilinmektedir. Moskova’da ölen şair, özgürlükçü bir düşünce yapısına sahipti. Babası ticaret yaşamını denemiş fakat başarılı olamamış bir dışişleri memurudur. Nazım Hikmet 1917’de Heybeliada Mektebi’ni ise 1919 yılında bitirmiştir. Daha sonra Hamidiye kruvazörüne stajyer güverte subayı olarak atanmıştır. Rahatsızlıkları sebebiyle askerden çürüğe çıkarılan şair, Kurtuluş Savaşı’nda da etkisi olmuş bir tarihi kişiliktir.

1921’de gittiği Moskova’da komünizm etkileriyle Türkiye’ye geri dönmüştür. Aydınlık Dergisi için çalışan Nazım Hikmet, yazdığı şiir ve yazılardan dolayı 15 yıla kadar hapis cezasından kaçmak için tekrar Sovyetler birliğine gitmiştir. Çıkan afla birlikte Türkiye’ye dönen yazar çalıştığı dergideki yazılarından dolayı 1938 yılında yine 28 yıllık bir hapis cezasıyla karşı karşıya gelmiştir. 12 yıl süresince yine hapis yatmıştır. Ünlü şairin en büyük aşkınınsa Piraye olduğu bilinmektedir. Öyle ki adına birçok şiir, kitap yazmıştır. Büyük aşklarından bir diğeri ise en son evliliği olan Vera’dır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir