Necip Fazıl Kısakürek

Necip Fazıl Kısakürek kimdir? Türkçe’ye katkısı olan dönemin en iyi edebiyatçılarından birisidir. Osmanlı İmparatorluğu zamanında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Doğum tarihi 26 Mayıs 1904 olarak bilinmektedir. Hayata gözlerini yumduğu tarihse, 25 Mayıs 1983’tür. Ünlü Türk şair/yazar, genellikle Mistisizm türünde eserler vermiştir. İnsan ve tasavvuf konularına ağırlık veren yazar, eserlerini de bu hamurla yoğurmuştur.

Edebi akım olarak Büyük Doğu Hareketi’ni benimsemiştir. Hatta bu akımın önderidir.  En önemli eserlerinden bir tanesi ise Kaldırımlardır. Bu eseri, 1928 yılında yayımlanmıştır. Bu eseri 24 yaşında iken yayımlamıştır. Ayrıca Türk basınının da merkezinde yer alan Bab-ı Ali’nin önde gelen isimlerindendir. Maraşlı bir ailenin oğlu olan şair, 15 yaşına kadar çeşitli hastalıklarla mücadele etmiştir. Okumayı ise dedesinden öğrenmiştir. İlköğrenimini birçok farklı okulda sürdürdü.

Yakın dostu Peyami Safa’yı da bu yıllarda tanımıştır. Bahriye Mektebi, Darülfünun yılları ile devam eden eğitim döneminde tamamen zıt kutuplarda yer alacağı Nazım Hikmet Ran’ın iki üst sınıfıdır. İngilizce’yi de öğrenmesiyle birlikte batılı eserleri de büyük bir merakla okumuştur.

Okul yılları sırasında yine Ahmet Haşim, Yakup Kadri Karaosmanoğlu gibi ünlü edebiyatçılarla tanışmıştır. Paris’te de bulunmuş olan Türk tarihinin en önemli şairlerinden olan Necip Fazıl Kısakürek, burada Sorbonne Üniversitesi Felsefe bölümüne girmiştir. Burada sezgici ve mistik filozof Henri Bergson ile tanışmıştır. Daha sonra kumar ilgisi ve bohem yaşantısından dolayı, yurda dönmek zorunda kalmıştır. Necil Fazıl Kısakürek ,Türkiye’deki siyasi gelişmelerle ilgili de birçok değerlendirmede bulunmuştur. Ayrıca antikomünizm akımının da öncülerindendir. Kültür Bakanlığı Büyük ödülü, Kültür Vakfı Armağanı ve Türk Yazarlar Birligi Üstün Hizmet Ödülü gibi birçok ödülün de sahibi olmuştur. 78 yıllık yaşamı boyunca bugün dahi nefes alan eserler bırakmıştır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir