Oğuz Atay

Türk edebiyatının en önemli isimlerinden olan Oğuz Atay, 12 Ekim 1934 tarihinde Kastamonu’nun İnebolu ilçesinde dünyaya gelmiştir. Eserleriyle, diğerlerinden bütünüyle ayrılan Oğuz Atay, Kastamonu milletvekilliği yapan Cemil Atay’ın oğludur. Türk roman ve öykü yazarı olan Oğuz Atay, bugünki adı Ankara Koleji olan okulda eğitim hayatına adım atmıştır. Daha sonra İstanbul Teknik Üniversitesi’nde, İnşaat Fakültesi’ni bitirmiştir. Daha sonra ise şimdiki adıyla Yıldız Teknik Üniversitesi’nin İnşaat Bölümü’nde öğretim üyesi olmuştur. 1957 yılında mesleki bir kitap yazan Oğuz Atay’ın kitabının adı Topografya’dır. Ayrıca çeşitli dergi ve gazetelerde de yazılar yayımlamıştır. En ses getiren romanlarından bir tanesi olan Tutunamayanlar’ı ise 1971’de yayımlamıştır. Önemli tartışmaların odak noktası haline gelen bu kitap Oğuz Atay’a TRT Roman Ödülü’nü de getirmiştir.

Çeşitli eleştirmenler tarafından Tutunamayanlar adlı roman bir başkaldırı olarak nitelendirilmiş ve bütünüyle farklı bir eser olarak değerlendirilmiştir. Edebi yetkinlik bakımından da Türk romanını çağdaş çizgilere taşıyan bir yapı izlemiştir.

Tutunamayanlar’dan sonra 1973’de Tehlikeli Oyunlar adlı ikinci romanı ortaya çıkmıştır. Bu roman da beğenileri üzerinde toplayan ve oldukça etkili bir edebi dile sahip eserlerdendir. Hikayelerini de ayrıca Korkuyu Beklerken başlığında toplamıştır, Oğuz Atay.

Oğuz Atay’ın eserlerinde, hayal ve gerçeklik birbiriyle harmanlanmış olması postmodernist bir çizgiyle yazılan ilk eserler olma niteliğini görmek mümkündür. Modern şehrin içerisinde kendini yalnız hisseden ve bireyin yalnızlığının esas alındığı kitaplarda ayrıca toplumdan kopuş ve toplumsal ahlaka değinen bir dil benimsenmiştir. Bireyin iç dünyasına odaklanan eserlerde, kalıplaşmış düşüncelere yabancılaşan ve tutunamayan bireylerin iç dünyalarına değinilir. Mizahla ironinin bütünleştirildiği bir çizgi bulunur. Kastamonu Valiliği Oğuz Atay adına ayrıca 2007 yılından bu yana onun adına ödüller vermektedir. Yazar, hayata gözlerini 13 Aralık 1977 yılında gömmüştür.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir