Özdemir Asaf

 Kelimelerle dans eden adam Özdemir Asaf, Cumhuriyet dönemi en önemli Türk şairlerindendir. Bugün dahi birçok eseri sevilerek okunan şair, 11 Haziran 1923’de doğmuştur. Ankara’da dünyaya gelen şairin asıl adının Halit Özdemir Arun olduğu biliniyor. Özdemir Asaf’ın babası ise Şura-yı Devlet kurucularından bir tanesidir. Galatasaray Lisesi^’nde ve Kabataş Erkek Lisesi’nde eğitim gören bu okullardan mezun olan ünlü şair, Hukuk Fakültesi, İktisat Fakültesi ve bir yıl kadar da Gazetecilik Fakültesi’ne devam etmiştir. Dönemin Zaman ve Tanin gazetelerinde çalışmış ve çeşitli çeviriler yapmıştır.

İlk yazısının çıktığı yer Servet-i Fünun dönemine ait Uyanış dergisidir. Daha sonra yine farklı yayınevlerinde de eserlerini yayınlayan şairin kendi kurduğu basımevi de bulunmaktadır. Kendi kurduğu basım evi Sanat Basımevi’dir ve 1951 yılında kurmuştur. Kendi kitaplarını Yuvarlak Masa Yayınları adı altında yayınlamıştır.

Sana gitme demeyeceğim, ama gitme Lavinia gibi bugün şarkıya çevrilmiş dizelerin sahibidir aynı zamanda ünlü şair. Büyülü bir dili vardır. İnsanı tümüyle içine çeken şair, genellikle ikilikler ve dörtlüklerden oluşan bir yapı kullanmaktadır. Eserlerinde duygu ve düşüncelerinin yanı sıra biraz alay biraz da taşlama görülmektedir. Kullandığı temalar genellikle ölüm, aşk ve ayrılık üzerine yoğunlaşmıştır. Batı şiiri ve Türk şiirinin harmanlanarak zengin bir edebi dilin ortaya çıktığını eserlerinde görmek mümkündür. Bugün Feridun Düzağaç ve Duman gibi ünlü sanatçıların onun şiirlerinden etkilendiği bilinmektedir. En bilinen şiirleri: Dünya Kaçtı Gözüme, Sen Sen Sen, Nasılsın, Bir Kapı Önünde, Ben Değildim, Çiçekleri Yemeyin, Lavinia, Sen Bana Bakma, Ben Senin Baktığın Yönde Olurum, Yumuşaklılar Değil, Yalnızlığa Övgü gibi birçok eseri bulunmaktadır. Özdemir Asaf’ın öÖykü tadında bilinen eserleri arasında Dün Yağmur Yağacak isimli eseri bulunmaktadır. Çevirdiği kitaplardan bir tanesi ise Reading Zindanı Balladı (Oscar Wilde’ye ait bir eserdir.)

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir