Rıza Kocaoğlu

Mavi gözleriyle dikkat çeken Rıza Kocaoğlu, İzmirli dizi ve sinema oyuncusudur. 19 Mart 1979’da dünyaya gelen aktör, şimdiye kadar birçok ses getiren yapımda da yer almıştır. Ekranlarda görmeye alıştığımız bu yüz, son birkaç senedir kendisini göstermektedir. Kuzey Güney adlı televizyon dizisine kadar sadece sima olarak tanıdığımız bu yüz, daha sonra kendisini İçerde dizisi ile daha da kanıtlayarak, rüştünü ispatlamıştır. Peki kimdir Rıza Kocaoğlu?

Rıza Kocaoğlu, Dokuz Eylül Üniversitesi, oyunculuk bölümünden mezun olmuştur. Başarılı bir eğitim hayatından sonra ilk yapımında Çağan Irmak imzalı olan Bana Şans Dile adlı filmde başrolde yer almıştır. Çıkışını büyük bir şekilde gerçekleştiren oyuncu, Şile Büyülü Fener Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu ödülünün de sahibi olmuştur. Çeşitli yapımlardan veya oyunlardan etkilenerek çekilen Kaybedenler Kulübü’nde ise tam anlamıyla izleyiciye kendisini tanıtmıştır. Şüphesiz sinema severlerin dikkatini bu film ile çekmeyi başarmıştır. Kuzey ve Güney de Ali karakterine hayat veren oyuncu, bu diziyle birlikte oldukça sevilen bir oyuncu haline gelmiştir. Başarısı bununla da sınırlı kalmayarak, Ezel dizisinin kadrosunda da kendisine bir yer edinmiştir. Yine Kenan İmirzalıoğlu gibi popüler isimlerin yer aldığı Karadayı adlı televizyon dizisinde Yasin Komiser’i canlandırarak sevenlerinin karşısına çıkmıştır.

Aile tarafına göz atıldığındaysa, Göztepe taraftarı coşkusu hissedilmektedir. Oyuncunun babası Göztepe amigoluğu yapan başbakan lakabına sahip İsmail Kocaoğlu’dan başkası değildir. Rıza Kocaoğlu’nun da koyu bir Göztepe taraftarı olduğu bilinmektedir. Tiyatro oyunlarında da yer alan oyuncunun oynadığı oyunlar: Vur/Yağmala/Yeniden, Kürklü Merkür, Hakimiyeti Milliye Aş Evi, Gelin İle Kaynana, Bizans Düştü. Oyuncunun yer aldığı filmler arasındaysa: Behzat Ç. Ankara Yanıyor, Labirent, Av Mevsimi, sınıf gibi yapımlar yer alıyor. Rıza Kocaoğlu’nun yer aldığı son yapım olan İçerde de, Davut karakterine hayat verdiği de biliniyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir