Sabahattin Ali

Son zamanların adını “Kürk Mantolu Mantolu Madonna” kitabıyla duyurduğu Türk yazar ve şair Sabahattin Ali, babasının mesleğinden dolayı, şehir şehir gezmiştir. 25 Şubat 1907 doğumlu olan ünlü yazar, Osmanlı İmpartorluğu döneminin Eğridere’sinde dünyaya gelmiştir. İlköğrenimi farklı illerde tamamlayan şair, Balıkesir Muallim Mektebine kaydolarak ilk şiir ve hikaye deneyimlerini gerçekleştirmiştir. Daha sonraysa İstanbul Muallim Mektebi’nde Ali Canip Yöntem’in desteğiyle dönemin önemli dergilerinde çalışmalarını yayınlamıştır.

Öğretmenlik de yapan şairimiz, bir dönem yazdığı şiirleri ve yazdıklarını anlamayan insanlarla çevrili olduğu buhranlı bir dönemden geçmiştir. Bu süreç onun yalnızlığını tetiklemiştir. Bu dönemler içerisinde Nahit hanım ile tanışmıştır. Dostlukla başlayan ilişkileri zamanla tek taraflı bir aşk halini almıştır.

Sabahattin Ali dönem dönem çeşitli eleştirilere de maruz kalmıştır. Hem sağ, hem de sol kesimin oldukça sert tavırlarıyla karşılaşmıştır. Hatta, Nihal Atsız’ın da oklarının hedefinde yer almıştır. Daha sonra bir dönem Markopaşa isimli derginin kurucusu olmuştur. Markopaşa adlı dergide yer alan isimsiz politik yazılar sebebiyle (ki bunlar Aziz Nesin ve Rıfat Ilgaz gibi isimler olmasına karşın) bu yazılardan sorumlu tutulmuş ve hapis cezasına çarptıçarptırılmıştır. Yine ilerleyen dönemlerde birçok tutuklama ve ceza kararı verilmiştir.

Bir süre hapis de yatmış olan Sabahattin Ali daha sonra tahliye olmuştur. Markopaşa’nın kapatılması üzerine, Merhum Paşa ve Malum Paşa gibi isimlerle dergi geri dönmüştür. Hakkında tutuklanma kararları birbirini izlerken Ali Baba dergisini çıkarmış ve Sırça Köşk adlı öyküyü yayınlamıştır.

Sabahattin Ali’nin öldürülmesi ise aleyhine işleyen davalardan sonra yurtdışına kaçmak istediği sıralarda olur. Sabahattin Ali’yi öldüren isimse Ali Ertrkin’dir. Öldürme sebepleri arasındaysa milli duygularını tahrik ettiğini belirtmiştir. Ünlü yazar ve şairin en önemli eserleriyse; Kuyucaklı Yusuf, İçimizdeki Şeytan ve Kürk Mantolu Madonna gibi eserlerdir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir