Senan Kara

Türk sinemasının ve tiyatrosunun önemli isimlerinden olan Senan Kara, 9 Ağustos 1978 İzmir doğumludur. Dizi oyunculuğu da yapan Senan Kara’nın yer aldığı son yapım KanalD ekranlarında yayınlanan Vatanım Sensin adlı dizidir. Vatanım Sensin adlı dizide Veronika karakterine hayat veren oyuncu çeşitli kısa oyunlarda ve oyunlarda yer almıştır. Dizilerde yeni yeni kendini gösteren oyuncunun bu dizi ile büyük bir çıkış yaptığı ve ön plana çıktığı söylenebilir.

Senan Kara Eğitim Yılları

Senan Kara, Yunus Emre Koleji mezunudur. Yunus Emre Koleji’nden sonra 1996 yılında Dokuz Eylül Üniversitesinde Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro Oyunculuk Bölümü’nü kazanmıştır. Böylece eğitim hayatında profesyonel bir çizgide ilermek adına ilk adımı atmıştır. Eğitim yılları boyunca da Senan Kara oldukça aktif bir tiyatrocu olmuştur.

Senan Kara Kariyeri ve Hayatı

Öğrencilik yılları sırasında Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım ve Martı gibi oyunların başrollerinde bulunmuştur. Daha sonra 2000’de Tenessee Williams’ın Arzu Tramwayı ve Bir Madonna’nın Portresi adlı tez oyunuyla da mezun olmuştur. Eğitim yıllarının sona ermesiyle birlikte televizyon sektörüne de atılım göstermiştir. Şehir Tiyatrolarının da kadrolu oyuncusu olan Senan Kara, sinema yapımlarında da gördüğümüz bir yüz haline gelmiştir. 2007 – 2008 yılları arasında ise yine Duru Tiyatro’da, Kaset aldı oyunda konuk oyunculuk yapmıştır. Türk Kadınlar Birliği, Bedia Muvahhit Ödülü sahibidir.

Senan Kara Yer Aldığı Yapımlar

Tiyatro oyunları: Kafes, Cabaret, kaset, Ya Devlet Başa Ya Kuzgun Leşe, Kim Kimi Kiminle, Güneşin Oğlu, Gelin İle Kaynana, Sekiz Kadın, Hasır Şapka, Sarı Pınar 1914, Pembe Konağın Gelinleri, Lüküs Hayat, Suç ve Ceza, Sihirli Flüt, Martı, 12. Gece.

Diziler: Vatanım Sensin, Yabancı Damat, Karakolda Ayna Var gibi dizi yapımlarında rol almıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir