Yakup Kadri Karaosmanoğlu

Osmanlı İmparatorluğu zamanında Mısır, bu topraklar içerisindeyken 27 Mart 1889 yılında dünyaya gelen Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Türk romancı olarak bilinmesinin yanı sıra gazetecilik ve diplomatlık da yapmıştır. Ünlü edebiyatçının şair bir yanı da vardır. Tanzimat döneminin bir ayna misali yansıtıldığı eserleri, bugün geçmişe ışık tutan birer yapıttır. Romanları, makaleleri ve öyküleri  Türk toplumundaki değişimleri de çok iyi bir şekilde lanse etmektedir. Bilinirliğinin asıl sebebi ise yazdığı romanlardır. Yazdığı romanlarla beğeni toplayan yazarın en ünlü romanı, edebiyat derslerinde okutulması zorunlu tutulan Kiralık Konak eseridir. Diğer bir eserse Nur Baba’dır.

Yaban adlı romanın da oldukça ses getirdiğini söylemek yanlış olmayacaktır. Edebiyat dünyasına adım attığı ilk yıllarda Fecr-i Ati topluluğunun kurucularının arasında yer alan Yakup Kadri Karaosmanoğlu, bireysellikten uzaklaşarak toplumcu bir tavır izlemiştir. Yani artık sanat toplum içindir ilkesini kabul ettiği evreye geçtiği söylenebilir.

Özellikle Milli Mücadele yılları ve sonrasında etkin bir siyasal tavır sergilemiştir. Atatürk’ün yakın arkadaşlarından olduğu da bilinmektedir. Kadro dergisinin de kurucularından olan ünlü yazarın dergisi bir süre sonra kapatılmıştır. Derginin kapatılması üzerine ünlü yazar diplomatlıkla ilgilenmiştir.

Yine edebiyattan ve yaşamın içerisinden uzak kalamamış olmalı ki Anadolu Ajansı’nın kurucuları arasında yerini edinmiştir. Ünlü yazarın roman alanında bilinen eserleri: Nur Baba, Kiralık Konak, Sodom ve Gomore, Ankara, Yaban, Bir Sürgün ve Hep O Şarkı’dır. Anı alanında bilinen eserleri: Zorali Diplomat, Anamın Kitabı, Vatan Yolunda, Politikada 45 Yıl ve Gençlik ve Edebiyat Hatıraları’dır. Öykü tadındaki eserlerinden olanlar: Bir Serencam, Rahmet, Ceviz, Milli Savaş Hikayeleri’dir. Şiir tarafına bakıldığında iki eser görüyoruz. Erenlerin Bağrından ve Okun Ucundan adlı eserler… Monografileri: Ahmet Haşim, Atatürk’tür.  Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun makale ve oyun alalarında da çeşitli eserleri yer almaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir